Общи условия
Общи условия за потребители при ползване на услуги, стоки и съдържание, предоставяни чрез уебсайта www.мamasum.bg
Настоящият документ съдържа общите условия за потребители – физически лица, на договора за използване на услуги, стоки и съдържание, предоставяни чрез уебсайта www.mamasum.bg, достъпен на адрес https://www.mamasum.bg/, в това число и клаузите на договора за покупко-продажба от разстояние, който може да бъде сключен чрез услугите на електронния магазин на www.mamasum.bg, наричан по-долу за краткост „Договора“, и урежда отношенията между „Не на диастазата“ ООД, ЕИК 205467839, със седалище и адрес на управление: гр. София, ж.к. „Бели брези“, ул. „Царево село“ № 11А, ап. 19, и всеки потребител на услуги, стоки или съдържание, достъпни чрез горепосочения сайт, от друга.
- Дефиниции
Член 1. (1) За прилагането и тълкуването на настоящите общи условия, използваните понятия и изрази ще се употребяват със следното значение:
- „Доставчик на услуга по съхранение на чужда информация“ е физическото или юридическото лице, което предоставя споделени хостинг услуги.
- „Доставчик на услуги“ е „Не на диастазата“ ООД, търговско дружество, вписано в Търговския регистър на Република България с ЕИК 205467839, със седалище и адрес на управление: гр. София, ж.к. „Бели брези“, ул. „Царево село“ № 11А, ап. 19, телефон: 0877087786 адрес на електронна поща: info@nenadiastazata.com.
- „Електронен магазин на доставчика на услуги“ („Електронния магазин“) е съвкупност от уеб страници, достъпни чрез уебсайта wwmamasum.bg, посредством които се предоставя услуга за сключване на договор за покупко-продажба от разстояние между доставчика на услуги и конкретен потребител за конкретно избрани услуги и стоки.
- „Електронна препратка“ е хипервръзка, обозначена в определена уеб страница, която позволява автоматизирано препращане към друга уеб страница, информационен ресурс или обект чрез стандартизирани протоколи.
- „Информационна система“ е всяко конкретно устройство или комбинация от взаимосвързани подобни устройства, което или измежду които поне едно е предназначено да съхранява, изпраща или получава електронни документи.
- „Кошница“ е обособен графичен елемент от уебсайта mamasum.bg, визуализиращ данни за избраните от потребителя услуги и стоки, които ще бъдат предмет на поръчка.
- „Мобилно устройство“ е преносимо устройство, което изпълнява функциите на компютър и съдържа, но не се ограничава до, следните хардуерни и софтуерни компоненти: микропроцесор; чипсет; оперативна памет; пространство за съхранение на данни; сензорен дисплей с размер по диагонал равен на или по-малък от 7 инча или 17,78 см., който позволява визуализирането на цветове, текст и изображения, и/или клавиатура; операционна система; апликации; интернет свързаност или безжична свързаност с електронна съобщителна мрежа на доставчик на електронни съобщителни мрежи и услуги; и други. Мобилни устройства включват, но не се ограничават до, смартфони, таблети с размер да дисплея по диагонал равен на или по-малък от 7 инча или 17,78 см. и други.
- „Неправомерни действия“ са действия и/или бездействия, които причиняват вреди на лица, използващи електронни съобщителни мрежи и услуги, включително изпращането на непоискани търговски съобщения в нарушение на действащото законодателство (спам), препълване на каналите (flood), получаване на достъп до ресурси чрез използване на чужди права или пароли, придобити по неправомерен начин, използване на недостатъци в системите с цел извличане на облага за себе си или за другиго или добиване на информация, смущаване нормалната работа на останалите потребители на интернет или други електронни съобщителни мрежи, извършване на деяния, които могат да бъдат квалифицирани като престъпления, в това число, но не само, повреждане или разрушаване на чуждо имущество чрез нерегламентиран достъп до компютърни системи или информационни масиви, компютърна измама, въвеждане на компютърен вирус в компютърна програма или система от типа на „троянски коне“, системи за отдалечен контрол и др., както и извършването на каквито и да било други действия, които могат да се квалифицират като състави на непозволено увреждане, административно нарушение или престъпление по българското законодателство.
- „Поръчка“ е попълването на необходимите лични данни за регистрация или използването на предходна регистрация от страна на потребителя; потвърждаване от страна на потребителя, че е запознат със съдържанието на
настоящите общи условия, че е съгласен с тях и, че се задължава да ги спазва; избиране на метод за плащане и натискане на бутона „Плащане“, достъпен в електронния магазин на доставчика на услуги, като по този начин потребителят извършва електронно изявление по смисъла на Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги и отправя оферта до доставчика на услуги за сключване на договор за покупко-продажба от разстояние с предмет конкретно избрани от него услуги и стоки.
- „Потребител“ е физическо лице, което под каквато и да е форма ползва услугите, стоките или съдържанието, предоставяни чрез уебсайта, администриран от доставчика на услуги, за лични цели, включително и лице, сключило договор за покупко-продажба от разстояние чрез използването на услугите от електронния магазин на доставчика на услуги.
- „Случайно събитие“ е непреодолимо и непредотвратимо събитие от необичаен характер, непредвидимо към момента на сключване на договора, което прави предоставянето на услугите обективно невъзможно.
- „Споделени хостинг услуги“ включват, но не се изчерпват с услуги по предоставяне на свободно дисково пространство, намиращо се в инфраструктурата на доставчик на услуга по съхранение чужда информация; предоставяне на достъп до администраторски панел за публикации; обработване и администриране на информация, съхранявана в предоставеното дисково пространство; използване на електронна поща; предоставяне на параметри във връзка с изпълнение на услугата по договора, обвързващ доставчика на услуги и доставчика на услуга по съхранение на чужда информация; предоставяне на услуги по техническа поддръжка; предоставяне на контролен панел за управление на абонаментите и регистрациите на потребителите и други.
- „Стоки“ са потребими или непотребими движими вещи, които се предлагат възмездно от доставчика на услуги на потребителя чрез електронния магазин на доставчика на услуги.
- „Съдържание“ е всеки текст, изображение, звук, видео, мултимедия или друго аудио и/или аудио-визуално съдържание, електронна препратка или какъвто и да е друг материал, информация или цифрово съдържание, включително изразени мнения и/или становища, публикувани на уебсайта mamasum.bg от доставчика на услуги върху сървър на доставчик на услуга по съхранение на чужда информация, които не се доставят на материален носител и достъпът до които се осъществява чрез уебсайта www.mamasum.bg.
- „Уеб страница“ е хипертекстов документ, съдържащ файлове, изображения, аудио, видео и/или аудио-визуално и друго съдържание, достъпът до който се осъществява чрез унифициран адрес на ресурс (URL).
- „Уебсайт“ е съвкупност от уеб страници, съдържащи текст, звук, изображение, електронни препратки, компютърни програми (софтуер) или други материали и ресурси, които са налични в Интернет и достъпът до които може да се осъществи на унифициран адрес на ресурс (URL) в електронна съобщителна мрежа чрез използването на протокол за прехвърляне на хипертекст (http/https).
- „Уебсайтът mamasum.bg“ e уебсайт, разработен, публикуван и администриран от доставчика на услуги и достъпен на адрес
https://www.mamasum.bg/, чрез който на потребителя се предоставят различни услуги, продукти и съдържание, които са предмет на настоящите общи условия. - „Услуги“ са услуги на информационното общество, предоставяни чрез уебсайта mamasum.bg.
- „Цифрово съдържание“ е съдържание, което е произведено и доставено в цифрова форма, като видео, музика, текстове, електронни книги и други, независимо дали е достъпно чрез изтегляне или предаване в реално време чрез уебсайта wwmamasum.bg, но което не се доставя на материален носител.
(2) В приложимите случаи, думи, употребени в единствено число, следва да се разбират в смисъл, включващ множествено число, и обратно.
- Предмет на договора
Член 2. (1) Доставчикът на услуги предоставя на потребителя чрез уебсайта www.mamasum.bg безплатно или срещу възнаграждение услуги, които включват, но не се ограничават до: услуги по търсене, обработване и предоставяне на достъп до информация и съдържание, достъпни за потребителя във вид на текст, изображения, аудио, видео и/или аудио-визуални ресурси и други, услуги по сключване на договор за покупко-продажба от разстояние и доставка на стоки от каталога на електронния магазин на доставчика на услуги, услуги по изпращане на периодичен информационен бюлетин чрез електронна поща, както и всякакви други свързани услуги.
(2) Доставчикът на услуги предоставя услугите на регистрирани и нерегистрирани потребители съгласно чл. 4. В случаите, когато достъпът до конкретна услуга, предоставяна чрез уебсайта www.mamasum.bg, изисква регистрация или заплащане на възнаграждение от страна на потребителя, това е изрично указано на съответната уеб страница.
(3) Доставчикът на услуги периодично подобрява услугите, достъпни чрез уебсайта www.mamasum.bg, в съответствие с дейността си, като изменя техния брой, характеристики и режима на предоставянето им. Във връзка с това доставчикът на услуги може да създава или премахва определени функционалности на услугите, както и да преустанови тяхното предоставяне по реда и при условията, уговорени с настоящите общи условия.
(4) Всички услуги и всякаква форма на съдържание, предоставяни на потребителя чрез уебсайта www.mamasum.bg, имат само и единствено информационен и образователен характер. Те не следва да се възприемат като здравни услуги, медицински консултации и/или здравни съвети, диагностична и/или лечебно-терапевтична дейност или като алтернатива на подобни услуги.
(5) Нито една от стоките, които доставчикът на услуги предлага чрез електронния магазин, не представлява лекарствени продукти, предназначени за лечение, профилактика или диагноза на заболявания, нито замества такива. По въпроси, засягащи здравословното състояние на потребителя или на трети лица, включително при смущения във физиологичните функции, същият следва веднага да се потърси съвет от личен лекар или друг квалифициран медицински специалист.
- Общи положения
Член 3. (1) Настоящите условия се прилагат по отношение на предоставянето на услугите, стоките и съдържанието чрез уебсайта www.mamasum.bg и съставляват неизменна част от договора, сключен между доставчика на услуги и потребителя. Те се прилагат в отношенията както с регистрираните, така и с нерегистрираните потребители – при отчитане на особеностите на съответните услуги.
(2) Текстът на настоящите общи условия е достъпен в интернет на следния адрес: www.mamasum.bg, във формат, който позволява неговото съхраняване и възпроизвеждане.
(3) Електронна препратка към уеб страницата по ал. 2, която съдържа текста на настоящите общи условия, е видима в долната част на всяка уеб страница от уебсайта.
(4) Настоящите условия се считат обвързващи за доставчика на услуги от момента на публикуването им в уебсайта www.mamasum.bg.
(5) Потребителят потвърждава, че е запознат с настоящите общи условия в тяхната цялост.
(6) Потребителят потвърждава, че е навършил пълнолетие и е дееспособен.
- Характеристики на услугите
Член 4. (1) Услугите, предоставяни чрез уебсайта www.mamasum.bg, които не изискват предварителна регистрация на потребителя, се предоставят безплатно и включват, но не се ограничават до, предоставяне на информация и съдържание относно балансирано, природосъобразно правилно хранене и здравословен начин на живот, и промоция на здравето чрез образователно информационни програми, предоставяне на информация за различни видове стоки, техните основни характеристики, функции и предназначение, хранителния и химическият им състав (когато е приложимо), начинът им на употреба, информация относно техният производител и дистрибутор, цената, на която се продават и доставят от доставчика на услуги, услуги за периодично получаване на месечен информационен бюлетин, съдържащ информация за услуги, стоки и съдържания, и други.
(2) Услугите, предоставяни чрез уебсайта www.mamasum.bg срещу възнаграждение, изискват регистрация на потребителя и се предоставят след сключване на договор за предоставяне на цифрово съдържание или чрез сключване на договор за покупко-продажба от разстояние и доставката на избраните от потребителя стоки по реда на настоящите общи условия. Тези услуги включват: предоставяне на достъп до аудио-визуално и друго цифрово съдържание, включващо, но не ограничено до, информационни видео клипове, интервюта, електронни книги и други ресурси относно балансирано, природосъобразно хранене, здравословен начин на живот; промоция на здравето чрез образователно информационни програми и други; покупко-продажба и доставка на различни категории стоки, предлагани от електронния магазин на доставчика на услуги; и други.
Член 5. Услугите по чл. 4, ал. 2 от настоящите общи условия се състоят в:
- предоставяне на достъп на потребителя до цифрово съдържание чрез уебсайта wwmamasum.bg за лично ползване и на територията на целия свят; и
- сключването на договор за покупко-продажба от разстояние и доставката на избраните от потребителя стоки до посочен от него адрес, намиращ се в Република България, срещу съответно заплащане.
Член 6. (1) Цифровото съдържание по чл. 5, т. 1 се съхранява на сървър на доставчик на услуга по съхранение на чужда информация и се предоставя на потребителя по реда на настоящите общи условия.
(2) За програма „Не на диастазата“ съдържанието се предоставя на потребителя за ползване за период на достъп от 4 месеца и срещу заплащане на възнаграждение, определени от доставчика на услуги.
(3) За всички останали програми съдържанието се предоставя за неограничен период от време.
(4) Достъпът до аудио-визуално цифрово съдържание се предоставя на потребителя при поискване, чрез медиен поток (streaming), в избрани от потребителя време и място. Медийният поток представлява предаване на постоянен поток от аудио и/или видео сигнали чрез електронна съобщителна мрежа от уебсайта www.mamasum.bg или посредством електронна препратка към уебсайтове, създавани, поддържани и администрирани от трети лица, до крайно устройство на потребителя, което му предоставя възможност да гледа и слуша съдържанието в реално време и многократно, включително с опции за стартиране, спиране, и превъртане, без да се съхранява постоянно копие на съдържанието или да се предоставя възможност за неговото изтегляне и записване.
(5) Възможност за изтегляне и записване на аудио-визуално или друго цифрово съдържание се предоставя единствено с разрешение от страна на доставчика на услуги или на съответните трети лица. Индикация за такова разрешение е например наличието на изрична опция за изтегляне и записване под формата на бутон или електронна препратка, която води към съответното съдържание.
(6) Достъпът до цифровото съдържание се предоставя на потребителя след заплащане на възнаграждението, определено от доставчика на услуги. Възнаграждението се определя индивидуално за всяка отделна услуга, като цените, обявени на съответните уеб страници от уебсайта www.mamasum.bg, представляват крайни цени с включени всички данъци и такси за целия период на достъп.
(7) Плащането на дължимото възнаграждение се смята за извършено със заверяването на сметката на доставчика на услуги, ако избраният от потребителя метод на плащане е чрез банков превод или картово разплащане, или чрез заверяване на виртуалния портфейл на доставчика на услуги, ако избраният от потребителя метод за плащане е чрез онлайн разплащане посредством посредник за извършване на онлайн разплащания PayPal, със сума, равна на крайната цена на заявената услуга, и валидно посочен номер на поръчката.
(6) Доставчикът на услуги има право да променя размера на възнаграждението, дължимо за ползване на услуги по чл. 5, т. 1, като за приложим се счита размерът на възнаграждението, посочен на уеб страницата на съответната услуга при заявяването ѝ.
(7) Достъп на потребителите до услугите по чл. 5, т. 1 може да бъде осигурен и по други начини, извън посочения в чл. 5, т. 1, при наличие на техническа възможност на доставчика на услуги за такова предоставяне. При наличието на допълнителни начини за ползване на услугите от потребителя, информацията за тези начини се публикува на уебсайта www.mamasum.bg.
Член 7. (1) Услугата за доставка на стоки от електронния магазин на доставчика на услуги по чл. 5, т. 2 се предоставя само след потвърждаване на успешно направена от потребителя поръчка от страна на доставчика на услуги. Потвърждаването на направената поръчка става чрез електронно съобщение, изпратено на предоставения от потребителя адрес на електронна поща.
(2) Ако потребителят е направил поръчката извън работното време на доставчика на услуги или в неработен ден, то процесът по потвърждаване ще започне в първия работен ден, следващ деня на извършване на поръчката. При изменение на цената на стоките през този период, потребителят заплаща тази цена, при която е направена поръчката. Във всички останали случаи процесът по потвърждаване на поръчката започва от момента на нейното получаване от доставчика на услуги.
(3) Доставчикът на услуги полага грижа да поддържа актуална информация за стоките, предлагани в електронния магазин. Въпреки това, възможно е вследствие на технически грешки потребителят да направи поръчка за стока, с която доставчикът на услуги не разполага към момента поради изчерпване на количествата. В тези случаи доставчикът на услуги има правото да направи отказ на поръчката, като изрично уведоми за това потребителя чрез телефонно обаждане или по електронен път във възможно най-кратки срокове.
(4) Доставчикът на услуги изпраща поръчаните стоки в срок до три работни дни от потвърждаването на поръчката. Доставката на поръчаните стоки до посочения от потребителя адрес се осъществява от спедиторско дружество и отнема до 3 (три) дни от изпращането на поръчката при адрес в Република България.
(5) В деня на получаване на поръчката потребителят получава обаждане или кратко текстово съобщение (SMS) от представител на спедиторското дружество за предстоящата доставка. Доставчикът на услуги не отговаря за действията на представителите на спедиторското дружество, доколкото те са лица извън организацията и контрола на доставчика на услуги.
(6) Цената за ползване на услугите по чл. 5, т. 2 се определя съобразно цената на избраните от потребителя стоки, определена от доставчика на услуги към момента на поръчката, и цената за доставката на стоките, съобразно посочения от потребителя адрес за доставка и действащите правила за ценообразуване, определени от спедиторското дружество. Крайната цена на услугата с включени всички данъци и такси се посочва по ясен и разбираем за потребителя начин на уеб страница от електронния магазин на доставчика на услуги, преди да бъде направена поръчката.
(7) Плащането на дължимото възнаграждение се смята за извършено със: заверяването на банковата сметката на доставчика на услуги с дължимата сума, ако избраният от потребителя метод на плащане е чрез банков превод или картово разплащане или заверяването на виртуалния портфейл на доставчика на услуги с дължимата сума при онлайн разплащане посредством посредник за извършване на онлайн разплащания PayPal, или с предаването на дължимата сума на представителя на спедиторското дружество – в зависимост от избрания метод на плащане.
(8) Доставчикът на услуги има право едностранно да променя цената на стоките и крайното възнаграждение, дължимо за ползване на услугите по чл. 5, т. 2. Независимо от тези промени, потребителят винаги дължи този размер на възнаграждението, посочен на уеб страницата на съответната услуга към момента на заявяването ѝ.
Член 8. (1) Услугите по чл. 5, т. 1 от настоящите общите условия се предоставят със сключването на договора за предоставяне на цифрово съдържание и предоставянето на достъп на потребителя до цифровото съдържание по реда на чл. 10 и следващите от общите условия.
(2) Услугите по чл. 5, т. 2 от настоящите общите условия се предоставят със сключването на договора за покупко-продажба от разстояние по реда на чл. 13 и следващите от общите условия.
- Сключване на договора
Член 9. (1) Общите условия са обвързващи за страните от момента, в който потребителят се е запознал със съдържанието им и ги приел, освен ако в тях не е предвидено друго.
(2) Потребителят потвърждава, че се е запознал със съдържанието на настоящите общи условия, съгласен е с тях и се задължава да ги спазва с всяко използване на услугите и съдържанието, достъпни чрез уебсайта www.mamasum.bg.
(3) Използване по смисъла на предходната алинея включва, но не се ограничава до, всяко отваряне, визуализиране и възпроизвеждане на уеб страница от уебсайта www.mamasum.bg, натискане или докосване върху електронна препратка, видима на началната (заглавна) страница или на която и да е друга уеб страница от уебсайта www.mamasum.bg.
(4) В случай че потребителят не е съгласен с някоя от уговорките, съдържащи се в настоящите общи условия, той не следва да използва уебсайта www.mamasum.bg или която и да е от услугите, достъпни чрез него. В случай че потребителят вече ги е използвал или ги използва, той следва да преустанови използването им незабавно и да напусне уебсайта www.mamasum.bg.
Член 10. (1) За да използва услугите по чл. 5, т. 1 от настоящите общи условия, потребителят сключва договор за предоставяне на цифрово съдържание при действието на настоящите общи условия.
(2) Потребителят избира услуга по чл. 5, ал. 1 от каталог от услуги, предоставящи достъп до цифрово съдържание от заглавната страница на уебсайта www.mamasum.bg.
(3) При избор на съответната услуга на потребителя се предоставя в пълен обем информацията за характеристиките на услугата съгласно чл. 47 и чл. 49, ал. 2, 4 и 8 от Закона за защита на потребителите. В случай че достъпът до уебсайта www.mamasum.bg се осъществява от мобилно устройство, на потребителя се предоставя като минимум информацията по чл. 49, ал. 5 от Закона за защита на потребителите, а достъп до пълната информация за услугата и текста на настоящите общи условия се предоставя чрез електронна препратка.
(4) След запознаване с характеристиките на конкретната услуга по чл. 5, т. 1 от настоящите общи условия, потребителят потвърждава желанието си да заяви съответната услуга чрез натискане на бутона „Купи“.
(5) Потребителят добавя желаните от него услуги в кошницата на електронния магазин, след което оформя крайния вид на кошницата, включваща избраните услуги, чрез натискане на бутона „Плащане“. След потвърждаване на желанието си да поръча конкретните услуги, на потребителят се предоставя възможност да прегледа, провери и промени съдържанието на кошницата, след което да направи своята поръчка като предостави информацията, необходима за регистрация на потребителя и заплащане на услугата.
(6) За да направи своята поръчка, потребителят следва:
а) да се регистрира, като попълни валиден адрес на електронна поща и парола, която да отговаря на необходимите изисквания за сложност, и допълнителна информация, необходима за регистрация на потребителя, или да използва предходна регистрация;
б) да избере начин на плащане;
в) да потвърди, че се е запознал със съдържанието на настоящите общи условия, че е съгласен с тях и че се задължава да ги спазва като постави отметка в полето „Съгласен съм с Общите условия“, с което се извършва електронно изявление по смисъла на Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги;
г) да потвърди своето изрично предварително съгласие и да приеме започването на изпълнението на договора преди изтичане на срока за упражняване правото на отказ от договора чрез отбелязване с поставяне на отметка в полето пред текст със следното съдържание:
„Съгласен съм изпълнението на договора за предоставяне на цифрово съдържание да започне веднага след началото на предстоящото издание на програмата и потвърждавам и приемам, че ще загубя правото си на отказ от договора, веднага след като изтеглянето или излъчването на цифровото съдържание започне.“ и
д) да потвърди желанието си да заплати съответните услуги чрез натискане на бутона „Плати“, с което извършва електронно изявление по смисъла на Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги.
(7) В случай че избраният метод за плащане е чрез банков превод, след извършване на електронното изявление по ал. 6, б. „д“, потребителят се пренасочва към уеб страница, на която се съдържа следната информация, необходима за извършване на банковия превод: пълна левова стойност на услугата, която следва да бъде заплатена; данни за банковата сметка, към която сумата следва да бъде наредена; нейният титуляр; данни за банката, която администрира банковата сметка; номера на поръчката, който следва задължително да бъде посочен от потребителя като основание за превода; както и телефон за връзка с доставчика на услуги. На потребителят се изпраща и електронно съобщение, което съдържа същия обем информация и с което се потвърждава успешното получаване на поръчката от доставчика на услуги.
(8) В случай че избраният метод за плащане е посредством картово разплащане или онлайн разплащане посредством посредник за извършване на онлайн разплащания PayPal, след извършване на електронното изявление по ал. 6, б. „д“, потребителят се препраща към съответната уеб страница на доставчика на платежни услуги, където потребителят въвежда данните за плащане чрез избрания платежен инструмент. На потребителят се изпраща и електронно съобщение, което съдържа информация за избрания метод на плащане и с което се потвърждава успешното получаване на поръчката от доставчика на услуги.
(9) Информацията за предлаганите услуги по чл. 5, т. 1 не трябва да се разглежда като обвързваща доставчика на услуги оферта. С извършването на електронното изявление чрез натискането на бутона „Плати“ потребителят отправя обвързваща оферта за закупуване на избраните услуги от доставчика на услуги. С постъпването на електронното съобщение за потвърдена поръчка в посочената от потребителя електронна поща офертата на потребителя се смята за приета и договорът за предоставяне на цифрово съдържание се счита за сключен.
(10) Когато избраният от потребителя метод за заплащане е чрез банков превод, задължението за предоставяне на цифрово съдържание се изпълнява след заплащане на дължимото възнаграждение чрез банков превод. След заверяване на сметката на доставчика на услуги с дължимата от потребителя сума, доставчикът на услуги предоставя достъп до заявените услуги.
(11) Когато избраният от потребителя метод за заплащане е посредством онлайн разплащане посредством посредник за извършване на онлайн разплащания PayPal, задължението за предоставяне на цифрово съдържание се изпълнява след заплащане на дължимото възнаграждение чрез финансова транзакция. След заверяване на виртуалния портфейл на доставчика на услуги с дължимата от потребителя сума, доставчикът на услуги предоставя достъп до заявените услуги.
(12) Когато избраният от потребителя метод за заплащане е посредством картово разплащане, задължението за предоставяне на цифрово съдържание се изпълнява след заплащане на дължимото възнаграждение чрез финансова транзакция. При приемане на заявката от страна на доставчика на услуги, на потребителя автоматично се изпраща електронно съобщение за потвърдена поръчка съгласно чл. 6 от настоящите общи условия на посочения от него адрес на електронна поща.
Член 11. При сключването на договора за предоставяне на цифрово съдържание съгласно чл. 6 от настоящите общи условия, доставчикът на услуги изпраща текста на настоящите общи условия като прикачен файл в стандартен файлов формат, като например PDF, към електронното съобщение по чл. 10, ал. 10-11 от общите условия, както и потвърждение на изричното предварително съгласие и приемане на потребителя за започване на изпълнението на договора преди изтичане на срока за упражняване правото на отказ от договора.
Член 12. Договорът за предоставяне на цифрово съдържание за използване на услугите по чл. 5, т. 1 се сключва за срок, равен на периода на достъп по чл. 6 от настоящите общи условия, определен от доставчика на услуги за всяка отделна услуга.
(2) Периодът на достъп започва да тече от стартиране на съответната програма/ издание на „Не на диастазата“, за което е заплатено право на достъп. Датата за стартиране на всяка програма/ предстоящо издание на „Не на диастазата“ е публикувана на видно място на заглавната страница на сайта.
Член 13. (1) За да използват услугите по чл. 5, т. 2 от настоящите общи условия, потребителят сключва договор за покупко-продажба от разстояние при действието на настоящите общи условия.
(2) Потребителят добавя желаните от него стоки в кошницата на електронния магазин на доставчика на услуги, достъпен от меню „Магазин“ на заглавната страница на уебсайта www.mamasum.bg.
(3) При избор на съответната стока на потребителя се предоставя в пълен обем информацията за основните характеристиките на стоките и условията на услугата съгласно чл. 47 и чл. 49, ал. 2, 4 и 8 от Закона за защита на потребителите в непосредствена близост до бутона „Поръчай сега“/„Купи сега“. В случай че достъпът до уебсайта www.mamasum.bg се осъществява от мобилно устройство, на потребителя се предоставя като минимум информацията по чл. 49, ал. 5 от Закона за защита на потребителите, а достъп до пълната информация за услугата и текста на настоящите общи условия се предоставя чрез указател за връзка.
(4) След запознаване с характеристиките на конкретната стока по чл. 5, т. 2 от настоящите общи условия, потребителят потвърждава желанието си да закупи съответната стока чрез натискане на бутона „Плати“.
(5) Потребителят добавя желаните от него стоки в кошницата на електронния магазин, след което оформя крайния вид на кошницата, включваща избраните стоки, чрез натискане на бутона „Премини към регистрация и плащане“. След потвърждаване на желанието си да поръча конкретните стоки, на потребителят се предоставя възможност да прегледа, провери и промени съдържанието на кошницата, след което да направи своята поръчка като предостави информацията, необходима за регистрация на потребителя и заплащане на услугата.
(6) За да направи своята поръчка, потребителят следва:
а) да се регистрира като попълни валиден адрес на електронна поща и парола, която да отговаря на необходимите изисквания за сложност, и допълнителна информация, необходима за регистрация на потребителя, или да използва предходна регистрация;
б) да избере начин на доставка и начин на плащане и да посочи пълен адрес за доставка;
в) да потвърди, че се е запознал със съдържанието на настоящите общи условия, че е съгласен с тях и че се задължава да ги спазва като постави отметка в полето „Съгласен съм с Общите условия“, с което се извършва електронно изявление по смисъла на Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги;
г) да потвърди желанието си да заплати избраните стоки чрез натискане на бутона „Плащане“, с което извършва електронно изявление по смисъла на Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги.
(7) В случай че избраният метод за плащане е чрез банков превод, след извършване на електронното изявление по ал. 6, б. „г“, потребителят се пренасочва към уеб страница, на която се съдържа следната информация, необходима за извършване на банковия превод: пълна левова стойност на услугата, която следва да бъде заплатена; данни за банковата сметка, към която сумата следва да бъде наредена; нейният титуляр; данни за банката, която администрира банковата сметка; номера на поръчката, който следва задължително да бъде посочен от потребителя като основание за превода; както и телефон за връзка с доставчика на услуги. На потребителят се изпраща и електронно съобщение, което съдържа същия обем информация и с което се потвърждава успешното получаване на поръчката от доставчика на услуги.
(8) В случай че избраният метод за плащане е посредством картово разплащане или онлайн разплащане посредством посредник за извършване на онлайн разплащания PayPal, след извършване на електронното изявление по ал. 6, б. „г“ потребителят се препраща към съответната уеб страница на доставчика на платежни услуги, където потребителят въвежда данните за плащане чрез избрания платежен инструмент. На потребителят се изпраща и електронно съобщение, което съдържа информация за избрания метод на плащане и с което се потвърждава успешното получаване на поръчката от доставчика на услуги.
(9) В случай че избраният метод за заплащане е наложен платеж, на потребителя се изпраща електронно съобщение, което съдържа информация за избрания метод на плащане и с което се потвърждава успешното получаване на поръчката от доставчика на услуги, веднага след извършване на електронното изявление по ал. 6, б. „г“.
(10) Информацията за предлаганите стоки по чл. 5, т. 2 не трябва да се разглежда като обвързваща доставчика на услуги оферта С натискането на бутона „Плащане“ потребителят отправя обвързваща оферта за закупуване на избраните стоки от доставчика на услуги. С постъпването на електронното съобщение за потвърдена поръчка в посочената от потребителя електронна поща офертата на потребителя се смята за приета и договорът за покупко-продажба от разстояние се счита за сключен.
(11) Когато избраният от потребителя метод за заплащане е чрез банков превод, задължението на доставчика на услуги за изпращане на стоките по договора за покупко-продажба от разстояние се изпълнява след заплащане на дължимото възнаграждение чрез банков превод, в който е посочен номера на поръчката като основание за превода.
(12) Когато избраният от потребителя метод за заплащане е посредством онлайн разплащане посредством посредник за извършване на онлайн разплащания PayPal, задължението на доставчика на услуги за изпращане на стоките по договора за покупко-продажба от разстояние се изпълнява след заплащане на дължимото възнаграждение чрез финансова транзакция, в която е посочен номера на поръчката като основание за превода.
(13) Когато избраният от потребителя метод за заплащане е посредством картово разплащане, задължението на доставчика на услуги за изпращане на стоките по договора за покупко-продажба от разстояние се изпълнява след заплащане на дължимото възнаграждение чрез финансова транзакция.
(14) Когато избрания от потребителя метод за плащане е наложен платеж, с постъпването на електронното съобщение за потвърдена поръчка по реда на чл. 7 от настоящите общи условия в посочената от потребителя електронна поща офертата на потребителя се смята за приета и договорът за покупко-продажба от разстояние се счита за сключен.
Член 14. При сключването на договора за покупко-продажба от разстояние съгласно чл. 7 от настоящите общи условия, доставчикът на услуги изпраща текста на настоящите общи условия като прикачен файл в стандартен файлов формат, като например PDF, към електронното съобщение по чл. 13, ал. 11-14 от общите условия, както и указания за условията, срокът и начинът за упражняване на правото на отказ на потребителя съгласно чл. 50 от Закона за защита на потребителите.
Член 15. Договорът се сключва на български език.
- Условия за ползване на услугите
Член 16. Предлаганите чрез уебсайта www.mamasum.bg услуги изискват наличие на интернет свързаност на съответното крайно устройство на потребителя, чрез което се ползват услугите.
Член 17. (1) Услугите по чл. 4, ал. 1 от общите условия се предоставят свободно и не изискват регистрация.
(2) Услугите по чл. 4, ал. 2 от общите условия се предоставят след регистрация и заплащане на дължимото възнаграждение.
Член 18. (1) С цел предоставяне на услугите по чл. 4, ал. 2 доставчикът на услуги изпраща на потребителя имейли, съдържащите цифрово, визуално и аудио съдържание.
(2) Изпращането на имейли се извършва след изрично изявление на потребителя, което включва:
а) попълване на валиден адрес на електронна поща и парола, която да отговаря на необходимите изисквания за сложност, които служат и за еднозначна идентификация на потребителя;
б) попълване на най-малко следните лични данни: име, фамилия, телефон за връзка;
в) личните данни по б. „б“ могат да се допълнят с: пълен адрес за доставка, данни за издаване на фактура. В случай че пълен адрес за доставка не е предоставен като част от профила на потребителя, предоставянето на адрес за доставка се извършва задължително на етапа от извършване на поръчката по чл. 13, ал. 6, б. „б“. В случай че данни за издаване на фактура не са предоставени като част от профила на потребителя, предоставянето на данни за издаване на фактура може да се извърши на етапа от извършване на поръчката по чл. 13, ал. 6, б. „б“.
(3) Информацията от ал.2 се третира съобразно Правилата на доставчика на услуги за защита на личните данни, достъпни в уебсайта www.mamasum.bg на уеб страница с адрес: http://www.mamasum.bg/politika-lichni-danni/
Член 19. (1) Услугите, предоставяни чрез уебсайта www.mamasum.bg, са достъпни на български език.
(2) В случаите, в които част от съдържанието не е достъпно на български език, същото се предоставя на съответния чужд език, а при наличие на възможност – с превод или субтитри.
Член 20. (1) Достъпът до аудио-визуалното цифрово съдържание при предоставяне на услугите по чл. 4, ал. 1 и чл. 5, т. 1 се осъществява чрез медиен поток (streaming) чрез уебсайта www.mamasum.bg. Аудио-визуалното цифрово съдържание е достъпно като отделни модули с различна продължителност.
(2) Достъпът до друго цифрово съдържание при предоставяне на услугите по чл. 4, ал. 2 се осъществява чрез предоставяне на електронни препратки за изтегляне и съхраняване на файлове, достъпни чрез уебсайта www.mamasum.bg в стандартни файлови формати.
Член 21. (1) Достъпът до аудио-визуалното цифрово съдържанието при предоставяне на услугите по чл. 4, ал. 1 и чл. 5, т. 1 е защитено от технически средства за защита срещу неразрешено използване.
(2) Доставчикът на услуги не поставя ограничения в броя на преглежданията или използванията на цифровото съдържание в рамките на периода на достъп.
Член 22. (1) С цел осигуряване на технически необезпокоявано използване на услугите, достъпни чрез уебсайта www.mamasum.bg, е необходимо крайното устройство, чрез което услугите се използват от потребителя, да отговаря на следните минимални технически изисквания:
- Хардуерни изисквания: персонален компютър (PC) или Mac с процесор Intel Core 2 Duo или еквивалентен, 2 GB RAM, графична карта с видео ускорение и звукова карта.
- Софтуерни изисквания: операционна система версия Microsoft Windows 7 или по-нова или Mac OS X или по-нова; интернет браузър Microsoft Internet Explorer0, Mozilla Firefox 45.7.0, Google Chrome 56.0 или по-нови.
(2) Аудио-визуалното цифрово съдържание при използване на услугите по чл. 4, ал. 1 и чл. 5, т. 1 може да бъде възпроизвеждано с високо качество (1080p) при минимална скорост на интернет връзката 6 Mbps, а със стандартно качество (720p) при минимална постоянна скорост на интернет връзката от 4 Mbps.
(3) Информация за устройствата, чрез които потребителят може да ползва услугите по чл. 5, т. 1, както и за броя на устройствата, от които конкретен потребител може едновременно да ползва услугите, се публикува на уебсайта www.mamasum.bg.
- Права и задължения на страните
Член 23. (1) Потребителят има право на достъп до услугите, достъпни чрез уебсайта www.mamasum.bg, при спазване на условията и изискванията, определени от доставчика на услуги, общите условия и действащото българско законодателство.
(2) Потребителят има право да ползва услугите, достъпни чрез уебсайта www.mamasum.bg само за лични цели, извън рамките на всякаква търговска или професионална дейност.
(3) Потребителят има право да изтегля и съхранява на своето крайно устройство цифровото съдържание, по отношение на което доставчикът на услуги изрично и недвусмислено е предоставил възможност за изтегляне и съхраняване, с изключение на аудио-визуалното цифрово съдържание при предоставяне на услугите по чл. 4, ал. 2.
(4) Потребителят има право да ползва услугите от неограничен брой крайни устройства при спазване на изискванията на настоящите общи условия.
Член 24. (1) Потребителят има право да се откаже от договора от разстояние по чл. 5, т. 2, без да посочва причина, без да дължи обезщетение или неустойка и без да заплаща каквито и да е разходи в 14-дневен срок, считано от датата на доставката на стоките.
(2) Упражняването на това право става чрез попълване и изпращане на стандартния хартиен формуляр, който придружава получените стоки. Стандартния хартиен формуляр се изпраща заедно с получените от потребителя стоки в тяхната оригинална опаковка, неупотребявани и без следи от нарушен търговски вид, в това число, но не само: разкъсана опаковка, премахнати етикети, липсващи части и др. Стоките следва да са придружени от всички съпътстващи ги документи като касова бележка, фактура, указания за употреба и т.н.
(3) Доставчикът на услуги запазва правото си да не възстанови сумите за всяка получена стока, която не отговаря на изискванията по предходната алинея.
(4) Всички разходи за връщане на стоките при упражняването на правото на отказ са за сметка на потребителя.
(5) Доставчикът на услуги изпраща на посочения от потребителя адрес на електронна поща потвърждение за успешно получени стоки в стандартен файлов формат, като например PDF, незабавно след получаване и проверка на върнатите стоки.
Член 25. (1) В случаите на договор от разстояние по чл. 5, т. 2, потребителят има право да замени доставена стока, когато стоката е различна от действително поръчаната.
(2) За упражняването на това право потребителят следва да попълни и изпрати стандартния хартиен формуляр, който придружава получените стоки. Стандартният хартиен формуляр следва да бъде изпратен заедно с получените стоки и следва да съдържа недвусмислено посочване на действително поръчаните от потребителя стоки и тяхното количество. Стоките следва да бъдат в тяхната оригинална опаковка, неупотребявани и без следи от нарушен търговски вид, в това число, но не само: разкъсана опаковка, премахнати етикети, липсващи части и др. Стоките следва да са придружени от всички съпътстващи ги документи като касова бележка, фактура, указания за употреба и т.н.
(3) Доставчикът на услуги запазва правото си да откаже замяна на всяка стока, която не отговаря на изискванията по предходната алинея.
(4) Доставчикът на услуги изпраща на посочения от потребителя адрес на електронна поща потвърждение за получаване на стоките и за потвърждаване на правото на замяна в стандартен файлов формат, като например PDF, незабавно след получаване и проверка на върнатите стоки.
(5) Всички транспортни разходи по упражняването на правото на потребителя по настоящата алинея се поемат от доставчика на услуги.
Член 26. (1) Потребителят има право да се откаже от договора за предоставяне на цифрово съдържание по чл. 5, т. 1, без да посочва причина и без да дължи обезщетение или неустойка в периода от заплащане на сумата по договора до старта на съответното издание на програмата и начало на излъчване/изтегляне на цифровото съдържание по това издание, както е посочено в чл.10, ал.6,т.(г) от настоящите Общи условия. След старта на съответното издание потребителят губи правото си на възстановяване на заплатената сума.
(2) При упражняване на правото по ал.1 заплатената от потребителя сума се възстановява по картата, с която е заплатено, ако е извършено картово онлайн разплащане; по банковата сметка, от която е преведена сумата, ако е заплатено с банков превод; по съответния PayPal акаунт, ако е извършено онлайн разплащане посредством посредник за извършване на онлайн разплащания PayPal. В случай на възстановяване на сумата чрез банков превод или посредством PayPal, разходите са за сметка на потребителя.
(3) След стартиране на съответното издание, потребителят има право на рекламация за несъответствие на услугите с уговореното в договора за предоставяне на цифрово съдържание за услугите по чл. 5, т. 1.
(4) Упражняването на правото на рекламация по ал. 3 изисква от потребителя да предяви рекламация пред доставчика на услуги чрез отправяне на искане за привеждане на услугата в съответствие с договора, отбив от цената или възстановяване на заплатената сума. Искането на потребителя за рекламация следва да съдържа най-малкото:
а) в какво се състои несъответствието на услугата;
б) доказателство, че дължимото възнаграждение за предоставяне на услугата е заплатено за периода на достъп, в който е възникнало основанието за рекламация;
в) описание на техническите параметри на крайното устройство на потребителя и на скоростта на интернет връзката;
г) други факти и обстоятелства, които потребителят счита за относими.
(5) След получаването на искането за рекламация, доставчикът на услуги разглежда искането за рекламация. В случай че въз основа на предоставената по ал. 4 информация рекламацията бъде сметната за основателна, доставчикът на услуги предоставя на потребителя обезщетение, изразяващо се в предоставяне на допълнителен период за достъп до заявената услуга по чл. 5, т. 1, равняващ се на периода, през който услугата не е съответствала на дължимото или потребителят не е могъл да я ползва.
(6) Потребителят може да упражни правото си по ал. 3 в срок до 14 дни от откриване на несъответствието, но не по-късно от две години (в приложимите случаи), считано от получаването на данните за достъп до заявеното цифрово съдържание съгласно чл. 10, ал. 12 от настоящите общи условия.
Член 27. (1) В случаите на договор от разстояние по чл. 5, т. 2, потребителят има право на рекламация на стоките поради значителното им несъответствие с характеристиките, описани в електронния магазин на доставчика на услуги към момента на поръчката.
(2) Упражняването на правото на рекламация по ал. 1 изисква от потребителя да предяви рекламация пред доставчика на услуги чрез попълване и изпращане на стандартния хартиен формуляр, който придружава получените стоки. Стандартният хартиен формуляр следва да бъде изпратен заедно с получените стоки, касовата бележка, фактурата, указания за употреба и т.н.
(3) Стандартният хартиен формуляр съдържа недвусмисленото изявление на потребителя за предпочитания от него начин за удовлетворяване на рекламацията: заменяне на стоката с друга стока от електронния магазин на доставчика на услуги или възстановяване на заплатената сума. Освен изявлението по предходното изречение, искането на потребителя за рекламация следва да съдържа най-малкото:
а) в какво се състои несъответствието на стоката;
б) доказателство, че дължимото възнаграждение за стоката е заплатено преди възникналото основание за рекламация;
в) размера на претендираната сума;
г) адрес за контакт;
д) други факти и обстоятелства, които потребителят счита за относими.
(4) След получаването на стандартния хартиен формуляр, доставчикът на услуги разглежда искането за рекламация. В случай че въз основа на предоставената по ал. 2 информация рекламацията бъде сметната за основателна, доставчикът на услуги предоставя на потребителя обезщетение, изразяващо се в замяна на стоката с друга, избрана от потребителя, или възстановяване на платената от потребителя сума.
(5) Ако избраната по предходната алинея стока се предлага в електронния магазин на доставчика на услуги на по-висока стойност от заменената, разликата следва да бъде заплатена от потребителя по банков път.
(6) При по-ниска стойност на избраната по ал. 3 стока – разликата ще бъде възстановена на потребителя по начин, съответстващ на избрания от него метод на плащане.
(7) Потребителят може да упражни правото си по ал. 1 в срок до 14 дни от откриване на несъответствието, но не по-късно от две години (в приложимите случаи), считано от датата на доставката на стоките.
Член 28. (1) Потребителят има право да иска и получава информация от доставчика на услуги, отнасяща се до условията за ползване на услугите.
(2) Потребителят има право да уведомява доставчика на услуги на следния адрес на електронна поща: info@mamasum.bg за забелязани проблеми, свързани с ползването на услугите, включително, но не само технически грешки, затруднения при използването, повредено, неработещо или неактуално съдържание или електронни препратки с цел същите да бъдат своевременно поправени, отстранени или обновени, и други.
Член 29. (1) Потребителят няма право да използва цифровото или друго съдържание, предоставяно чрез уебсайта www.mamasum.bg, извън посочените в настоящите общи условия начини и за посочените в тях цели.
(2) Потребителят няма право да използва цифровото или друго съдържание за търговски цели; да го разпространява, представя публично, излъчва по безжичен път, предава и препредава по кабел; да го превежда на друг език; да го преработва и синхронизира; да предлага по безжичен път или по кабел достъп на неограничен брой лица до съдържанието или до част от него по начин, позволяващ този достъп да бъде осъществен от място и по време, индивидуално избрани от всеки от тях; да записва или съхраняват копия на съдържанието, с изключение на посочените в настоящите общи условия изключения; да предоставя на трети лица копия на съдържанието; и да предоставят на трети лица услуги, свързани с предоставения му достъп до съдържанието.
Член 30. (1) Потребителят се задължава да спазва настоящите общи условия и да не извършва неправомерни действия.
(2) Извършването на неправомерни действия от страна на потребителя ще се смята от доставчика на услуги за нарушаване на настоящите общи условия.
(3) Потребителят се задължава да не използва технологии или средства, различни от технологиите и средствата, предоставени от уебсайта www.mamasum.bg и реализирани чрез нормалната функционалност на уебсайта, за достъп до цифрово или каквото и да е друго съдържание, достъпно чрез уебсайта www.mamasum.bg.
(4) Потребителят се задължава да не се представя за друго лице или за представител на друго физическо или юридическо лице или група от лица, които не е овластен да представлява, или по какъвто и да било начин да въвежда в заблуждение доставчика на услуги или трети лица относно самоличността си или принадлежността си към определена професионална или друга група.
Член 31. (1) Потребителят се задължава да заплаща по определения от доставчика на услуги начин възнаграждението, дължимо за ползване на услугите по чл. 4, ал. 2.
(2) С извършването на електронното изявление по чл. 10, ал. 6, б. „д“ и въвеждането и потвърждаване на данните за плащане съгласно чл. 10, ал. 8 от настоящите общи условия потребителят заявява своето съгласие за задължаване на платежната му сметка със сумата на възнаграждението за избраните от потребителя услуги по чл. 5, т. 1 от общите условия.
(3) С извършването на електронното изявление по чл. 13, ал. 6, б. „г“ и въвеждането и потвърждаване на данните за плащане съгласно чл. 13, ал. 8 от настоящите общи условия потребителят заявява своето съгласие за задължаване на платежната му сметка със сумата на възнаграждението за избраните от потребителя услуги по чл. 5, т. 2 от общите условия.
(4) Потребителят има право да получи фактура, издадена от доставчика на услуги, за заплатените от него възнаграждения за ползването на услугите по чл. 4, ал. 2 от общите условия. В случай че потребителят желае да му бъде издадена фактура, той следва да уведоми доставчика на услуги и да му предостави допълнителни данни съгласно изискуемите от Закона за счетоводството и Закона за данък върху добавената стойност задължителни реквизити на фактурата.
Член 32. (1) Доставчикът на услуги предоставя услугите в съответствие с уговореното в настоящите общи условия и полага дължимата грижа за предоставяне на възможност на потребителя да ползва услугите нормално и необезпокоявано.
(2) Доставчикът на услуги има право на всички възнаграждения, дължими от потребителя за ползване на услугите по чл. 4, ал. 2 от общите условия.
Член 33. (1) Доставчикът на услуги има право да изпраща на потребителя на услугите по чл. 4, ал. 2 търговски съобщения, отнасящи се до услугите, предоставяни чрез уебсайта www.mamasum.bg.
(2) При последващ отказ от получаване на съобщения по ал. 1 потребителят следва да заяви своето желание да не получава търговски съобщения от доставчика на услуги чрез натискане върху електронна препратка за автоматично отписване, която е обозначена в съдържанието на съответното електронно съобщение.
Член 34. (1) Доставчикът на услуги има правото, след отправяне на предупреждение до потребителя до посочения от него адрес на електронна поща в разумен срок, да спира, ограничава или променя услугите по чл. 4, предоставяни на потребителя, както и да уведомява компетентните държавни органи, ако по преценка на доставчика на услуги чрез поведението си потребителят извършва неправомерни действия, нарушава разпоредбите на действащото българско законодателство или настоящите общи условия.
(2) Доставчикът на услуги има правото да променя съдържанието на услугите с цел тяхното непрекъснато подобряване и актуализиране. Информация за предстоящи промени се публикува под формата на съобщение на уебсайта www.mamasum.bg в разумен срок.
(3) В случаите по ал. 2 доставчикът на услуги уведомява и потребителя, ползващ услуги по чл. 4, ал. 2, на посочения от него адрес на електронна поща за предстоящи промени в разумен срок преди извършването на промените.
Член 35. (1) Доставчикът на услуги има правото да поставя на всяка от уеб страниците на уебсайта www.mamasum.bg електронни препратки, рекламни банери и други рекламни форми за стоки и услуги, предлагани от доставчика на услуги или от трети лица, както и електронни препратки и рекламни банери, сочещи към уебсайтове, намиращи се извън контрола на доставчика на услуги.
(2) Доставчикът на услуги полага дължимата грижа да установи дали съдържанието, публикувано на уебсайтовете по ал. 1, е незаконно или накърняващо правата на трети лица. В случай че доставчикът на услуги получи уведомление, че съдържание, публикувано на уебсайт, който е извън контрола на доставчика на услуги, нарушава правата на трети лица, доставчикът на услуги незабавно премахва електронната препратка, рекламния банер или рекламната форма към този уебсайт.
(3) Доставчикът на услуги не носи отговорност за съдържанието, верността и законосъобразността на уебсайтовете по ал. 1 или разпространяваното чрез тях съдържание, както и на услуги или съдържание, станали достояние на потребителя при ползване на услугите, предлагани чрез уебсайта www.mamasum.bg.
Член 36. (1) Доставчикът на услуги има право да блокира временно или да прекрати предоставянето на услугите на потребител, който нарушава свои задължения, свързани с използването на услугите. Достъпът до услугите може да бъде възстановен при отстраняване на нарушението и последиците от него.
(2) Доставчикът на услуги уведомява потребителя за всяко блокиране или прекъсване на услугите по чл. 4, ал. 2 на основанията, посочени в ал. 1, чрез изпращане на електронно съобщение на адреса на електронна поща на потребителя.
(3) В случай на многократни и повтарящи се нарушения на общите условия от страна на потребителя, доставчикът на услуги има право да заличи потребителския профил след изпращане на електронно съобщение на адреса на електронна поща на потребителя.
Член 37. (1) Доставчикът на услуги се задължава да поддържа и актуализира услугите и предоставяното съдържание, с изключение на съдържание, предлагано при ползване на услугите по чл. 5, т. 1, но създавано или разпространявано от трети лица и достъпно чрез уебсайтове, различни от уебсайта www.mamasum.bg.
(2) Доставчикът се задължава да предоставя услугите по начин, който да не изисква от потребителя допълнителни разходи, включително, но не само, разходи за допълнително съдържание, достъпно само срещу заплащане, или допълнителен хардуер или софтуер, различен от посочения в чл. 22.
Член 38. (1) Доставчикът на услуги се задължава да предоставя на потребителя необходимата информация за услугите и стоките, предлагани в електронния магазин на доставчика на услуги, за услугите по чл. 4, ал. 2 от настоящите общи условия, включително, но не само – условията за плащане, доставка, срок на изпълнение на услугата, предвидени от доставчика на услуги начини за разглеждане на жалби от потребителя и др.
(2) Доставчикът на услуги се задължава да предоставя услугите по начин, който да не изисква от потребителя допълнителни разходи, включително, но не само, пощенски такси, митнически данъци и такси.
- Права на интелектуална собственост
Член 39. (1) При ползване на услугите, предмет на настоящите общи условия, потребителят получава достъп до съдържание, което може да включва обекти, закриляни от авторски права, права върху търговски марки или други права на интелектуална собственост на доставчика на услуги или на съответно указани трети лица.
(2) Потребителят има правото да възпроизвежда съдържанието по ал. 1 на едно или повече крайни устройства.
(3) Правата на интелектуална собственост върху съдържанието, разположено на уебсайта www.mamasum.bg, се закрилят от Закона за авторското право и сродните му права, Закона за марките и географските означения и други приложими закони и принадлежат на доставчика на услуги или на съответно указани трети лица, отстъпили на доставчика на услуги правото на използване на съответните закриляни обекти.
Член 40. (1) Използването на услугите и на включеното в тях съдържание, което съдържа обекти, закриляни от права на интелектуална собственост, в нарушение на настоящите общи условия, освен нарушение на уговореното между доставчика на услуги и потребителя, може да съставлява и нарушение на права върху обекти на интелектуална собственост на трети лица.
(2) За всяко нарушение по ал. 1 потребителят може да понесе гражданска, административнонаказателна или наказателна отговорност, като в този случай потребителят има задължението да обезщети доставчика на услуги или трети лица за причинените вреди.
- Отговорност и обезщетения
Член 41. (1) Доставчикът на услуги полага дължимата грижа съдържанието в уебсайта www.mamasum.bg да се поддържа винаги вярно и актуално, но не гарантира достоверността и пълнотата на съдържанието и не се ангажира с конкретни срокове за актуализиране на информацията, освен ако не е посочено нещо различно на уебсайта www.mamasum.bg (доколкото е приложимо).
(2) Доставчикът на услуги полага дължимата грижа за предоставяне на възможност на потребителя за нормално и необезпокоявано ползване на услугите по чл. 4, ал. 1, но няма задължението и не гарантира, че тези услуги ще удовлетворят изискванията на потребителя, нито че ще бъдат непрекъснати, навременни или сигурни.
(3) Доставчикът на услуги не носи отговорност за претърпени от потребителя вреди вследствие на посочване на неверни данни от потребителя при заявяването на услугите по чл. 4, ал. 2, както и за вреди, произтекли вследствие на неправомерен достъп до услугата чрез използване на чужди данни за достъп.
Член 42. (1) Доставчикът на услуги гарантира, че всяка стока съответства на нормативно установените изисквания за безопасност, преди да бъде предложена в електронния магазин на доставчика на услуги.
(2) Доставчикът на услуги не носи отговорност при употреба на стоките извън нормално и разумно предвидимите условия за употреба, включително, но не само за лекуване и профилактика на болести.
(3) Доставчикът на услуги не носи отговорност при неспазване на указания за употреба, дадени от производителя на дадена стока, включително, но не само чрез превишаване на посочената доза за дневен прием, пълното заместване на разнообразното хранене с прием на поръчана стока и др.
Член 43. (1) За да гарантира безопасността на предлаганите стоки, доставчикът на услуги предприема превантивни мерки, като периодично се информира за рисковете, които всяка стока може да представлява за здравето и безопасността на потребителите, и като систематично регистрира и анализира случаите на упражнено право на рекламация.
(2) За всяка стока доставчикът на услуги предоставя на потребителя информация за рисковете, свързани с употребата ѝ, както и необходимите документи, необходими за проследяване произхода на стоката.
Член 44. При упражняване на правото на отказ по чл. 24, правото на замяна по чл. 25 и правото на рекламация по чл. 27 от настоящите общи условия, рискът от загуба или повреда при превозването на стоките се носи от потребителя, когато той е избрал превозвач, различен от посочения от доставчика на услуги. В случаи на каквито и да е вреди, потребителят може да претендира обезщетение от превозвача, но не и от доставчика на услуги.
Член 45. (1) Доставчикът на услуги не носи отговорност за наличността и качеството, в това число ефикасността, въздействието, приложимостта, точността и други, на стоките и услугите, доведени до знанието на потребителя чрез публикуване на уебсайта www.mamasum.bg на електронни препратки, рекламни банери и съобщения за продажба на стоки и предоставяне на услуги от трети лица.
(2) Доколкото действията на тези трети лица не са под контрола на доставчика на услуги, последният не носи отговорност за противоправния характер на дейността на третите лица или за възникването, обезпечаването, изпълнението, изменението и прекратяването на договорни и законови задължения във връзка с предлаганите от третите лица стоки и услуги, както и не отговаря за причинени вреди, произтекли от неизпълнението на тези задължения.
Член 46. Доставчикът на услуги не носи отговорност за вреди, причинени на софтуера, хардуера или съоръженията на потребителя или за загуба на данни, произтекли от съдържание, съхранено или използвано по какъвто и да било начин посредством предоставяните услуги.
Член 47. (1) Доставчикът на услуги не носи отговорност за непредоставяне на услугите при настъпване на обстоятелства извън контрола на доставчика на услуги, включително в случаи на случайно събитие, непреодолима сила, прекъсване на глобалната или локалната интернет свързаност, породено от повреди в основната физическа инфраструктура, неправилна софтуерна конфигурация, свръхнатоварване на мрежата, атаки от тип „отказ от услуга“ и всякакви други проблеми в предоставянето на услугите извън контрола на доставчика на услуги, проблеми, дължащи се на оборудването на потребителя, както и при случаи на неправомерен достъп или неправомерна намеса на трети лица във функционирането на информационните системи на доставчика на услуги или сървърите на доставчик на услуга по съхраняване на чужда информация.
(2) Доставчикът на услуги не носи отговорност за достъпността, качеството или надеждността на всякакво външно съдържание и услуги, предоставени на потребителя от трети лица или споменати по какъвто и да е начин чрез уебсайта www.mamasum.bg, включително чрез електронни препратки, сочещи към външни източници на съдържание.
(3) Доставчикът на услуги не носи отговорност за непредоставяне на услугите по чл. 4, ал. 2, прекъсвания или влошавания на качеството на услугите по чл. 4, ал. 2, когато последните се дължат на несъобразяване с изискванията за осигуряване на технически необезпокоявано използване на услугите съгласно чл. 22 от настоящите общи условия.
(4) С приемането на настоящите общи условия потребителят заявява, че разбира възможността за евентуални прекъсвания и друг вид технически или софтуерни затруднения при осъществяване на интернет свързаността до уебсайта www.mamasum.bg, които могат да възникнат независимо от положената от страна на доставчика на услуги дължима грижа. Потребителят заявява, че няма да търси обезщетение от доставчика на услуги за претърпени вреди, настъпили вследствие на посочените прекъсвания или затруднения при осъществяването на интернет свързаността до уебсайта www.mamasum.bg, включително и по отношение на капацитета на тази връзка.
Член 48. (1) Доставчикът на услуги не носи отговорност за претърпени вреди, включително пропуснати ползи, настъпили вследствие прекратяването, спирането, променянето или ограничаването на услугите по чл. 4, ал. 1, както и вследствие на изтриването, модифицирането, загубването, недостоверността, неточността или непълнотата на съобщения, материали, информация или друго съдържание, използвани, записвани или станали достъпни чрез уебсайта www.mamasum.bg във връзка с тези услуги.
(2) Доставчикът на услуги не носи отговорност за претърпените вреди, включително пропуснатите от потребителя или от трети лица ползи, причинени вследствие на прекратяване на договора поради неспазване от страна на потребителя на изискванията на настоящите общи условия, неспазване на разпоредбите на действащото законодателство или поради изпълнението на разпореждания на компетентни държавни органи.
Член 49. (1) Доставчикът на услуги не носи отговорност за настъпили имуществени и неимуществени вреди за физическото и/или психическото здраве на потребителя, в случай че той възприеме предлаганата информация като здравна услуга, медицинска консултация, медицински и/или здравен съвет, диагностична и/или лечебно-терапевтична дейност.
(2) Доставчикът на услуги не носи отговорност за настъпили имуществени и неимуществени вреди за физическото или психическото здраве на потребителя, в случай че той използва или възприеме стоките като абсолютен заместител на балансираното и разнообразното хранене или като вещества, притежаващи свойства за лечение или профилактика на заболявания.
Член 50. (1) Потребителят отговаря за опазването на своето потребителско име, парола или каквито и да било други данни, предоставени във връзка с ползването на услугите съгласно настоящите общи условия.
(2) Потребителят е длъжен незабавно да уведоми доставчика на услуги за всеки забелязан случай на неправомерен достъп до услугите чрез използване на потребителското му име и парола, както и във всички случаи, когато според потребителя съществува опасност от такова използване.
(3) Потребителят отговаря за всички действия, извършени чрез използване на потребителското му име и парола от него или от трети лица, в случай че потребителят не е уведомил доставчика на услуги съгласно ал. 2 в разумен срок.
- Промени в общите условия
Член 51. (1) Доколкото услугите, предоставяни от доставчика на услуги, постоянно се допълват и изменят с цел тяхното развитие и усъвършенстване, както и с оглед на възможни законодателни изменения, настоящите общи условия могат да бъдат променяни от доставчика на услуги. Текстът на измените общи условия се публикува на уебсайта www.mamasum.bg в разумен срок преди влизането им в сила.
(2) В случай на извършване на промени в общите условия, доставчикът на услуги уведомява потребителя на услугите по чл. 4, ал. 2 за извършените промени чрез изпращане на електронно съобщение на посочения от потребителя адрес на електронна поща в 7-дневен срок от настъпването на съответното обстоятелство.
(3) С изключение на случаите, когато изменението в общите условия е вследствие на разпореждане или указание на компетентен орган на власт, потребителят на услугите по чл. 4, ал. 2 може да изрази несъгласие с промените в общите условия, като се откаже от договора, без да посочва причина и без да дължи обезщетение, или може да продължи да го изпълнява при действащите преди измененията общи условия.
(4) Потребителят упражнява правото си по ал. 3 чрез изпращане до доставчика на услуги на електронно съобщение, с което го уведомява за упражняването на правото си по ал. 3. Потребителят следва да изпрати електронното съобщение в едномесечен срок от получаването на уведомлението по ал. 2. Електронното съобщение следва да бъде изпратено от адреса на електронна поща, с който потребителят е заявил услугата по чл. 4, ал. 2 и до който е било изпратено уведомлението по ал. 2.
(5) При упражняване на правото на отказ от договора по ал. 3 от страна на потребителя на услугите по чл. 5, т. 1, доставчикът на услуги възстановява на потребителя част от заплатеното от тях възнаграждение, отнасящо се за периода след прекратяването на договора, пропорционално на дните, през които потребителят е ползвал услугата.
(6) Измененията в общите условия обвързват потребителя по договора, когато потребителят е уведомен за тях при условията на ал. 2 и не е упражнил правото си по ал. 3 и 4.
(7) Ако потребителят на услугите по чл. 4, ал. 1 от настоящите общи условия продължи да ги използва след окончателното влизане в сила на измененията в общите условия, ще се счита, че същият е изразил съгласието си с измененията в общите условия.
- Прекратяване на договора
Член 52. Освен в случаите, предвидени в настоящите общи условия, договорът между страните се прекратява при настъпването на някое от следните обстоятелства:
- по взаимно съгласие на доставчика на услуги и потребителя;
- в други предвидени в закона случаи.
Член 53. Всяка от страните има право да развали договора в случай на неизпълнение на задължение на другата страна, произтичащо от настоящите общи условия, по причина, за която тази страна отговаря.
- Защита на личните данни
Член 54. Доставчикът на услуги предприема необходимите мерки за защита на личните данни на потребителя съгласно изискванията на действащото българско и европейско законодателство. Правилата на доставчика на услуги за защита на личните данни са достъпни в уебсайта www.mamasum.bg на уеб страница с адрес: http://www.mamasum.bg/politika-lichni-danni/.
- Разрешаване на спорове
Член 55. Всички спорове между страните, възникващи от или отнасящи се до договора, сключен помежду им, включително въпроси, свързани с тълкуването, недействителността, изпълнението или прекратяването на договора, както и спорове по попълването на празноти в договора или изменението му във връзка с нововъзникнали обстоятелства, ще бъдат разрешавани в дух на разбирателство и добра воля чрез преговори и взаимни отстъпки от страните. В случай че съгласие не бъде постигнато, спорът може да бъде отнесен за разрешаване от компетентния по действащото българско законодателство съд в град София.
- Допълнителни уговорки
Член 56. (1) Освен в изрично предвидените случаи, посочените в настоящите общи условия, писмени изявления и съобщения се считат за валидно извършени, ако са направени под формата на писмо с обратна разписка, електронна поща, натискане на бутон или маркиране на радиобутон или отметка в уебсайта www.mamasum.bg и други подобни, доколкото изявлението е технически записано по начин, който дава възможност да бъде възпроизвеждано.
(2) С приемането на настоящите общи условия и със сключването на договор помежду си, страните изразяват съгласието си да считат разменените електронни изявления помежду им за получени с постъпването им в посочената от адресата информационна система, без за това да е необходимо изрично потвърждаване. В случай че потребителят е посочил невалиден адрес на електронна поща, то изявлението ще се счита за получено само с изпращането му от доставчика на услуги, дори ако не е било получено.
Член 57. В случай че една или повече от уговорките на настоящите общи условия бъде прогласена за недействителна изцяло или отчасти, това не влече недействителност на договора, на други негови уговорки или други отделни негови части, които продължават да бъдат в сила между страните. Недействителната клауза се смята за заместена от повелителните норми на закона или установената практика и обичаи.
Член 58. Настоящите общи условия са прилагат в съответствие със законите на Република България, като за всички неуредени от тях въпроси се прилагат разпоредбите на действащото законодателство на Република България.
Настоящите общи условия са актуализирани с решение на управителя на „Не на диастазата“ ООД на 1 март 2020 г и влизат в сила от същата дата.