Знаеш ли, че след раждането 80% от майките изпитват болка в горната част на гърба или в кръста? При една част от жените тази болка е още от преди бременността и раждането, но повечето я изпитват за първи път и се чувстват некомфортно.
Причините за болките, които изпитваме, без значение дали в областта на гърба или на друго място в тялото са две – физиологични и психологически.
Нека първо да разгледаме физиологичните причини, когато говорим за периода на бременност и възстановяването след това.
Защо изпитваме болка в гърба след раждането?
По време на бременността, с нарастване на коремчето, центърът на тежестта на тялото се измества. Получава се т.нар. стойка на гордата бременна – или жена, ходеща с гордо изпъчено коремче напред. Докато най-близките хора на бременната намират това за мило и сладко, то гръбначният стълб със сигурност страда. Излишната извивка в областта на кръста води до притискане на прешлените на гръбначния стълб и до болки.
След раждането, коремът се прибира, но често тази позиция на тялото се запазва. Към нея ежедневно се добавят носене, кърмене/хранене, преобуване на бебето, чистене всеки ден, гладене, недоспиване.
Каква е връзката между болките в гърба и нашите емоции?
Според психологът д-р Сузан Бабел болките в горната част на гърба се свързват с това да се чувстваш необичан и да ти липсва емоционална подкрепа (цялата публикация е ТУК).
Ако си млада майка, родила наскоро, може би се чувстваш по същия начин. Дали заради хормоналния дисбаланс или липсата на хора, с които да споделиш своите чувства, болката е на лице и това ти пречи да водиш пълноценен живот.
Какво е решението?
Погрижи се за себе си! Започни с упражнения насочени към здравето на гръбначния стълб. Изправи стойката. Стегни мускулатурата на гърба. Движи се, колкото се може повече. Движението е живот. То стимулира всички системи в нашето тяло и ни помага да, се чувстваме и емоционално по-добре.
Ето резултата на наша участничка в програма “Мама е права”. Видимо е как при подобряване на стойката де променя цялостното излъчване.
Намери хора, с които да споделяш и да говориш за това как се чувстваш. Може да е терапевт, съпругът ти, приятелка, близък човек. Няма значение. Намери някой, с когото да споделяш твоите притеснения.
Когато съчетаеш грижата за емоционалното с тази за физическото си тяло, болката ще изчезне и ефектът ще бъде дългосрочен.
Ако не знаеш какви упражнения да правиш за гръбначния стълб, пробвай този комплекс на специалиста по ресторативно движение Ваня Висарионова (видео).