Ако те боли кръста, не си сама. Около 80% от хората на възраст над 25 години страдат от болки в кръста поне един път в годината. След раждането този процент е по-висок. Дори и никога да не те е болял кръста, по време на бременността или след раждането тази болка се появява и ти пречи да се движиш и да се наслаждаваш на майчинството.
Причините за болките в кръста по време на бременността и след раждането се свързват с промяната на стойката и леката деформация на гръбначния стълб. По време на бременността от тежестта на корема, извивката на гръбначния стълб в областта на кръста се увеличава. Това създава излишно напрежение върху прешлените на гръбначния стълб и съответно тялото реагира с болка.
След раждането тялото има нужда от възстановяване и изправяне. Грижите покрай бебето и ежедневната рутина по-скоро пречи, отколкото да подпомага процеса на възстановяване на стойката.
Какво би могла да правиш грешно в ежедневието, което да е причина за болки в кръста:
1. Продължаваш да ходиш изпъчена, все едно още си бременна.
След раждането коремните мускули остават леко раздалечени встрани и съответно не си вършат ролята на стабилизатор на кръста. Така лесно продължаваш да стоиш в позицията “бременно коремче” без дори да го осъзнаваш.
Започни да правиш упражнения за възстановяване на коремните мускули и си припомняй да изнасяш тежестта на тялото върху петите и внимавай да НЕ пъчиш коремчето напред.
2. Когато носиш бебето изнасяш таза напред
Това е много често срещана позиция на тялото. И ти ли си така? Когато носиш бебето изнасяш тялото напред, защото нямаш достатъчно сила на мускулите на гърба и ръцете и вместо да носиш бебето “на ръце”, го носиш “на кръст”, изпъчвайки таза напред.
Бъди осъзната как носиш бебето си. Не го носи с кръста, а използвай ръцете и гърба за това. Когато го носиш нека тежестта на тялото ти да е върху петите и дръж бебето високо върху гърдите. Не го отпускай върху корема.
3. Спане в неудобна позиция
Много често след раждането любима позиция за спане остава тази на една страна. Това, отново е предпоставка за болка в кръста, защото прекарваш в позицията между 5-8 часа в денонощието. Дори и с прекъсвания.
Обърни внимание, когато лежиш дали отново не си в изпъчена позиция напред. Дали няма прекалено голяма извивка в кръста. Когато лягаш на една страна, изправяй гръбначния стълб. Представяй си, че все едно искаш да застанеш в ембрионална поза. Тя би трябвало дори да ти облекчи болките в кръста.
4. Неправилно бутане на количката или неправилно носене на бебето в слинг
Случвало ли ти се е след разходка в парка да те заболи кръста? Причината може да е в това, че когато ходиш отново си с изпъчено напред коремче. При бутане на количка се отпускаш върху нея и това натоварва кръста. Ако пък носиш бебето в слинг, то го носиш по-скоро “на кръст”, а не “на гръб”. Както стана въпрос по-горе. Можеш да видиш видеото ни с консултанта по бебеносене Христина Листник, която подробно обяснява какви са причините за болки в кръста при бебеносене и как точно да носим бебето, за няма болка.
⇒ ⇒ ⇒ ВИДЕО: КАК ДА НОСИМ БЕБЕТО ⇐ ⇐ ⇐
При бутане на количка или носене на бебето в слинг отново ключов фактор е да прибереш таза в неутрална позиция и да не пъчиш коремчето.
5. Неправилно вдигане на тежко
Смяташ, че НЕ вдигаш тежко? Замисли се за коша с пране или столчето на бебето за колата. Много често се случва точно при вдигането на тежко да се появи болката в кръста.
Това, което можеш да направиш е да се научиш как дишаш правилно и да възстановиш мускулите на корема, за да пазиш кръста. Всеки път, когато ти се налага да вдигнеш нещо тежко мисли за следните три неща:
- издишай и стегни корема;
- не се навеждай от кръста, а леко приклекни;
- старай се да държиш кръста изправен.
Всъщност има още много неща, които натоварват кръста в ежедневието на една майка. Смяната на памперси и преобуването – отново приведена напред. Гладенето. Готвенето. Чистенето с прахосмукачка и парцал. Храненето на бебето. Нощните разходки с бебе на ръце. И какво ли още не.
Ако имаш болки в кръста и припознаваш своето ежедневие в описаното горе, то ние имаме решение за теб. Програмата “Мама е права”, която е изцяло онлайн, включва упражнения за изправяне на гръбначния стълб, но по-важното е че ще ти даде осъзнатост и ще те научи:
- какво е правилна стойка;
- какво е неутрален таз;
- как да подравняваш тялото си в ежедневието;
- как да вдигаш тежко, без да те боли кръста.
Програмата е съобразена с ангажираното ежедневие на една майка. Упражненията отнемат около 20 минути на ден, но ефектът от тях е дългосрочен.
Запиши се сега и стани част от осъзнатите майки, които се грижат за своето здраве, за да бъдат пълноценни родители. Към програмата има затворена Facebook група, която е пълна с майки като теб, които се подкрепят и мотивират. Нашият специалист Ваня Висарионова прави седмични включвания на живо за допълнителни разяснения и е на разположение за всякакви въпроси.
Ако си родила отдавна и по-скоро вече ходиш на работа и стоиш на бюро, то тогава виж следващата ни публикация за навиците в ежедневието на работещия човек.