Три любими гръцки рецепти, които да опиташ това лято

Времето захладня. Лятото е към края си, но преди да свърши, може да се порадваме на още някой друг ден край морето. Или да пренесем спомена за него в кухнята си!

Предлагаме ти 3 любими рецепти от кухнята на южната ни съседка, който да ти върнат усещането за лято, за морска пяна и раковини.

Традиционната гръцка кухня заедно с италианската и тази на останалите държави, граничещи със Средиземно море, са в основата на т.нар е Средиземноморска диета. Това е най-добре проучената диета, за която е доказано, че намалява риска от сърдечно-съдови проблеми, влияе позитивно на здравето и дълголетието.

В основата на Средиземноморската диета е консумацията на пресни зеленчуци и плодове, пълнозърнести и бобови храни, ядки, семена и подправки, а също и умереното хапване на риба, морски храни и птиче месо. Червеното месо и сладкишите са храни, запазени само за специални случаи.

Освен много здравословна, Средиземноморската кухня е и изключително вкусна. Можеш да се увериш сама като пробваш тези 3 гръцки рецепти.

Скариди саганаки

Една от най-апетитните гръцки рецепти за дребни скариди е саганаки: скариди в гъст доматен сос, приготвени с много чесън, малко узо и запечени с фета сирене. Сервират се като предястие с прясно изпечен хляб за топене, но чудесно могат да заместят и основно.

Преди рецептата, кратко разяснение за думата „саганаки“. На гръцки това е малък и плитък съд за готвене, но се използва и за именуване на ястията, приготвени в него. Най-популярната рецепта в такъв съд е сиренето саганаки – запечено сирене с хрупкава коричка и разтопена вътрешност, поднесено горещо. Веднага след сиренето по популярност се нареждат скаридите саганаки.

Най-добре е да се използват пресни скариди, но у нас се намират по-трудно, така че и замразени вършат работа. В този случаи е добре да ги размразиш напълно и да ги подсушиш добре преди готвене.

През летните месеци използвай за рецептите пресни домати за най-интензивен вкус, а през останалото време от годината може и консервирани.

Продукти за 4 порции
  • 4 с.л.зехтин
  • 450 г скариди
  • 3-4 скилидки чесън
  • ¼ чаша узо
  • 1 глава стар лук, нарязан на кубчета
  • 3 средно домата, обелени и нарязани на кубчета
  • 100 г фета сирене
  • Пресен босилек за сервиране
  • Сол и пипер на вкус
Приготвяне:

Загрей 1 с.л. от зехтина в дълбок тиган и сотирай скаридите за 3-4 минути Добаве нарязани на ситно чесън и гответе още минута. Излей узото и изчакай, докато алкохолът се изпари (2-3 минути). Прехвърли скаридите в друг съд и остави настрана.

Върни тигана на котлона и загрей останалия зехтин. Изсипи лука и готви, докато омекне (3-4 минути). Добави доматите и по желание поръси с лют червен пипер. Готви, докато сосът се сгъсти.

Изсипи скаридите в доматения сос и прехвърли всичко в съд саганаки или керамична тава. Поръси с натрошено сирене фета (или пълномаслено краве сирене) и запечи във фурната за 15 минути.

Преди сервиране поръси с пресен босилек, сол и пипер.

Мелидзаносалата

Дипът от печени патладжани, който гърците наричат „мелидзаносалата“ е една от най-характерните за лятото гръцки разядки. Рецептата напомня на тази за Баба Гануш, но е по-семпла и в нея не присъства тахан. Друго, което липсва в традиционната мелидзаносалата, е майонеа, макар че в някои ресторанти я добавят, за да се хареса на по-масовия вкус. Базовата разядка включва печен патладжан, чесън, и зехтин. Добавянето на печена чушка, кисело мляко и орехи е по желание.

Патладжанът е много богат на разтворими фибри, които помагат за намаляване на холестерола, а заедно с чесъна и зехтина са чудесен източник на антиоксиданти и полезни мазнини. Иначе казано, този дип е колкото вкусен, толкова и полезен! Само внимавай за количеството хляб, което може да хапнеш покрай него!

Продукти:
  • 450 г патладжан
  • 1 скилидки чесън
  • 2 с.л. кисело мляко
  • 50 г орехи
  • 1 шепа листа от босилек
  • 2 с.л.зехтин
  • 1 с.л.винен оцет
  • ¼ ч.л.сол
Приготвяне:

Прободи патладжаните с вилица на няколко места и ги изпечи цели за 1 час във фурната.

Разрежи на половина по дължината и с помощта на лъжица, изгреби месестата вътрешна част.

В кухненски робот пасирай чесъна, босилека и зехтина за 20-30 секунди. Добави останалите продукти и завърти за още няколко секунди. Накрая добави орехите, без да включваш робота.

Прибери в хладилник за 2 часа преди да сервираш.

Скордалия

Ако обичате картофено пюре, непременно трябва да опитате гръцкия ми вариант – скордалия. И да не обичате картофено пюре, пак го опитайте, защото е различно. Скордалия се прави със сварен картоф или стар хляб, смесен и пасиран с много  чесън и зехтин до получаването на ароматна и вкусна паста.

Въпреки, че приготвянето е лесно, спазването на някои тънкости, гарантира добрия резултат. Ако искате такъв, спазвайте точно указанията за приготвяне по-долу.

Продукти:
  • 450 г картофи
  • 7-8 скилидки чесън
  • ½ чаша зехтин
  • 1-2 с.л.винен оцет
  • ½ ч.л.сол
Приготвяне:

Обели картофите, нарежи на кубчета и ги сложи в тенджера със СТУДЕНА вода.

След като се сварят, оцеди и намачкай с преса за картофи, но не твърде много, за да не станат лепкави. Изчакай се да се охладят.

В кухненски робот смеси чесъна със солта и няколко капки зехтин. След това на тънка струйка при непрекъснато въртене излей  ½ от зехтина.

Разбъркай чесновата паста с картофите и на тънка струйка добави останалия зехтин като бъркаш с дървена лъжица, за да се абсорбира добре.

Накрая добави малко винен оцет и остави в хладилника да се охлади добре преди сервиране.

Подобни публикации

Меню