Всички сезонни продукти са страхотни, но живеем във време, в което сезоните в кухнята постепенно изчезват. Не готвим това, което произвеждаме сами, а онова, което си купуваме в магазина. А там вече целогодишно можеш да намериш пресни домати, боровинки, зелени салати и какви ли не други продукти. За съжаление те са отгледани в парници или някъде на другия край на света, където е топло и слънчево, докато у нас е зима.
Целогодишното многообразие може да е изкушаващо за любителите кулинари, които решават да направят торта с пресни ягоди през януари. Но в действителност не е полезно за организма ни. За природата – също, заради еко отпечатъка, който оставя транспортирането на тези ягоди на хиляди километри.
Един от най-устойчивите начини на хранене включва готвенето с местни и сезонни продукти.
Въпреки климатичните промени, у нас все още има 4 сезона. Всеки от тях се отличава с характерни продукти, които освен всичко останало помагат на тялото ни да се настрои и адаптира към сезона. Така например през пролетта растат свежи зелени храни, които събуждат, освежават и енергизират организма. Те подпомагат естествените детокс процеси, доставят изобилие от витамини след дългата зима. Лятото е сезонът на изобилието от градински зеленчуци и плодове. Характерно за тях е високото водно съдържание, което допринася за добрата хидратация през горещите дни. През есента идва ред на дълго зрелите плодове и зеленчуци. Уловили са и съхранили в себе си слънчевите лъчи, превърнали са ги в лепкава сладост, която да ни даде енергия и да ни помогне да се подготвим за дългата зима. А самата зима свързваме основно с кореноплодни зеленчуци. Скрити са на топло в земята, така както ние се крием от студа и залагаме на заземяващи и стоплящи храни.
Един чудесен показател дали готвиш сезонно, е семейното ти меню. Ако може да се отгатне кой сезон е в момента спрямо него, значи си на прав път. А ако се колебаеш кои сезонни продукти да ползваш през пролетта, ето няколко идеи:
Пролетни зеленчуци:
зелен лук и чесън, зелена салата, маруля, рукола, спанак, левурда, киселец, репички, краставици, кейл, коприва, зелен грах, зелен боб, моркови, аспержи, артишок, червено цвекло
Пролетни плодове:
ягоди, череши, кайсии
Пролетни подправки:
копър, магданоз, див лук, джоджен, дивисил
Опитай да приготвиш една интересна пролетна рецепта със сезонни продукти за ризото с елда, спанак и коприва, която ще се впише отлично в сезонното семейно меню за пролетта.
Ризото с елда, спанак и коприва
Продукти:*за 2 порции
Приготвяне:Накиснете елдата за една нощ във вода. След накисването я измийте добре под течаща вода, докато водата стане бистра. Почистете добре спанака и копривата. Отстранете всички твърди дръжки. Нарежете на ситно лука и чесъна. Загрейте зехтина в подходящ тиган и задушете за 2-3 минути лука. Добавете чесъна и мащерката и гответе още 2 минути. Изсипете в тигана елдата и разбъркайте добре още 1-2 минути. Добавете водата/бульона и оставете да къкри на тих огън, докато изври. През това време в блендера пасирайте копривата и спанака заедно с кокосовото мляко. Когато елдата се сгъсти, излейте вътре пасираната смес и разбърквайте още няколко минути, докато течността се абсорбира. Овкусете със сол и пипер. Сервирайте ризото, поръсено с хранителна мая, лимонова кора или пармезан. |
А ако търсиш още кулинарни идеи и изпитани пролетни рецепти, включи се във великденския онлайн маратон „Мама Готви“. В рамките на маратона всеки ден от 5 април до Великден ще готвим заедно, ще пробваме различни сезонни рецепти и ще споделяме още полезна и практична информация.
Остават броени дни до началото. Запиши се сега на специална цена!
Виж повече и се регистрирай за участие ТУК.