Наближава лятото и сигурно искаш да влезеш във форма. С първите пролетни птици и лекото затопляне се сещаш, че би искала да свалиш няколко килограма. Усещаш обездвижването покрай карантината с всяка една клетка от тялото си. Готова си да се захванеш с какъвто и да било спорт. Дори просто да бягаш САМА в парка, но да се движиш.
Духът ти може би е готов, но дали тялото ти е готово за това?
Знаеш как след дълго обездвижване с гипс или контузия се препоръчва 5 седмици рехабилитация преди да започнеш с по-интензивни натоварвания и да се опиташ да влезеш във форма. Защо тогава решаваш, че можеш просто ей така да скочиш от леглото и да започнеш да бягаш, да играеш тенис или да практикуваш йога.
Отиваш да бягаш в парка. Бягаш една седмица и започва да те боли коляното.
Започваш йога. На втората седмица започва да те боли кръста.
Плуването е най-безопасно. Но защо и от него те боли кръста?
И така отново се обездвижваш, защото си контузена и не можеш да практикуваш избрания спорт. До следващия път, докато отново не “чуеш” вика на клетките ти за движение. Отново започваш, без подготовка, контузваш се и отново се заседяваш.
След продължителното обездвижване от карантината, след заседяването в къщи и затворените зали, тялото има нужда от рехабилитация. Има нужда малко да наместиш частите му, за да на се стига до травми и контузии.
ПРИМЕР
От обездвижване и седене на стол се скъсяват мускулите на краката. Това води до “издърпване” на коляното на горе. А когато коляното (или която и да било става) не си е на мястото това води до излишно търкане между ставите. Търкането води до нагряване. Нагряването до възпаление. Добре дошла болка!
КАКВО Е РЕШЕНИЕТО
Поинтересувай се от анатомична позиция на тялото и ресторативно движение. Това е цялостна система, която ще ти помогне да подредиш и върнеш тялото обратно в неговата анатомична позиция, за да можеш отново да се товариш на воля, без риск от травми и контузии.