Важно е майките да знаят, че е нормално бебетата да преминат през фаза на отхвърляне или неприемане на храна!
Обичайно малките бебета правят едно от тези две неща:
-
не приемат твърдите храни още от първото им предлагане по време на захранването
или
-
първоначално ги приемат, но в един момент (обикновено към 8 или 11 месеца) решават, че вече не ги искат и обръщат главичка.
Обикновено отнема известно време, докато бебето свикне с твърдите храни и започне да яде прилични количества. Ако бебето отказва храната, проверявай теглото му, ако се притесняваш колко яде, като отчиташ факта, че всяко дете върви със собствено темпо.
Често се случва бебетата да приемат всичко и да обичат определени храни. И в един момент решават, че ще откажат всичко за малко. Опитай се да не изпадаш в паника и първо провери няколко неща:
- Добре ли е детето? Възможно ли е да има заболяване, никнене на зъбки или нещо друго, което причинява отказа на храна?
- Дали това е само в един или два случая? Ако е така, това не е непременно проблем и може просто да е, защото бебето е по-разсеяно в този конкретен ден. Виж колко ще продължи това поведение.
- Пренасища ли се с мляко? Ако бебето има голямо млечно хранене преди храненето с твърда храна, може би то просто не е огладняло достатъчно. Млякото все още е храна и запълва достатъчно малкото коремче.
Ако бебето отказва храната и ти се притесняваш…
Ако наистина се притесняваш за храненето, растежа или теглото на бебето, винаги първо се консултирай с личния лекар или педиатър.
Ако детето се е хранело добре и внезапно започне да отказва храни, има няколко неща, които могат да ти помогнат да събудиш отново интереса му към храненето:
- Придържай се към обичайната рутина – колкото повече промени правиш и се адаптираш към отказите му, толкова по-вероятно е проблемът да продължи.
- Не се стресирай – макар че е по-лесно да се каже, отколкото да се направи. Наистина може да помогне, ако се отпуснеш и знаеш, че това поведение вероятно е просто фаза.
- Яж с бебето, колкото е възможно повече, покажи му колко ти харесва храната и го остави да гледа, докато ядеш.
- Избягвай прекомерното притискане на бебето или принуждаването към хранене – колкото повече натиск оказваш, толкова по-голяма е вероятността да постигнеш обратен ефект. Вместо това му позволи да поиграе с храната, да поседи, да се отпусне. Може това да противоречи на всичките ти естествени инстинкти да го накараш да яде, но понякога е необходимо повече спокойствие, за да се почувства детето добре и да започне отново да се храни.
- Продължавай да предлагаш всички храни, които бебето отказва. Една от най-големите грешки на родителите е, че спират да предлагат отказаните храни и в крайна сметка бебето се храни само с няколко неща. Храненето на детето зависи преди всичко от това колко разнообразни неща му предлагаш. Колкото повече му показваш зеленчуци и други храни, които са отказани, толкова по-голяма е вероятността то да ги приеме и да започне да ги яде. Опитай се да не променяш това, което сервираш, само защото то е извъртало глава с нежелание няколко пъти.
Продължавай да опитваш!
Научните изследвания показват, че колкото повече разнообразие предлагаш на бебето от най-ранна възраст, толкова по-голяма е вероятността то да харесва повече храни с напредване на възрастта. Това не означава, че 100% ще яде абсолютно всичко, но е важно да поддържаш менюто му разнообразно, доколкото е възможно. Бъди спокойна, ако бебето отказва определена храна и винаги продължавай да опитваш.
Още полезни съвети за захранването и за храненето на детето през първите 1 000 дни можеш да откриеш в книгата “По-здрави бебета”.
Повече за книгата виж тук.