Да даваш на бебето храна в ръчичката, която да яде само, е съществена част от периода на захранването му. Кои са обаче подходящите храни? Как да ги приготвиш? И защо въобще да даваш такива храни на бебето? Ще се опитаме да ти отговорим на тези въпроси.
Мнозина мислят, че смисълът на захранването е бебето да опита различни храни. Но това е само малка част от процеса. Важен аспект от захранването е свързана с усвояването на орално-моторни умения от бебето. То се научава да отхапва храна, да я движи в устата си от ляво на дясно, да я дъвче и гълта. Това се случва много по-ефективно, когато бебето се захранва с различни текстури (гладко пюре, гранулирано пюре, намачкана храна, храна на парчета), а не само с пасирана храна.
Смята се, че рефлексът на избутване е много силен до около 6-тия месец и затова до този момент не е подходящо да се предлага храна на парчета. Ако по някаква причина захранването е стартирало по-рано, то до 6-тия месец е добре бебето да получава само пасирана храна.
Ако започваш около 6-тия месец, когато този рефлекс е отслабнал или започва да отслабва, също е добре да стартираш с по-течни и пасирани храни, за да свикне бебето, че може да приема в устата си и да преглъща нещо, различно от млякото.
След като веднъж обаче то усвои това умение, е добре да започне предлагането на храна за ядене с ръка. Някои избират изцяло подхода, известен като Захранване водено от бебето, при който бебето се храни изключително само с храна на парчета. Може обаче да си останеш и на класическия начин за захранване с пюрета и каши, но е важно успоредно с тях да предлагаш храни за ядене с ръка, за да му помогнеш да усвои повече орално-моторни умения, да подобри координацията ръка – уста и да го ангажираш повече в процеса на собственото му хранене, а не да го оставяш да бъде пасивен участник, който отваря уста за лъжицата.
Ако това, което те спира, е страхът от задавяне, важно е да го преодолееш!
Притеснението на майката
Колкото и да ти се струва страшно бебето да се храни само с парчета храна, всъщност не е чак толкова страшно. Подходящият момент да предложиш на бебето да вземе храна с ръчичка е когато то вече се е запознало с по-твърдите текстури, свикнало е да яде от лъжица, научило се е да преглъща не течни консистенции. Това, което плаши майките, е фактът, че бебетата много лесно могат да отхапят с венци парченце мека храна, но след това не знаят какво да я правят в устата си. Притеснението разбира се е да не се задавят с нея.
Тук е важно да правиш разлика между давене и задавяне, както и да знаеш какво да правиш в случай на едното или другото.
Давенето е нормално в началото и не трябва да изпадаш в ужас от него. Може да се случи бебето да отхапе по-голямо парче, което да заседне за секунда на гърлото му и то да го изкашля или дори повърне. Друг път ще видиш усилието, което бебето прави, почервенявайки цялото, в опит да преглътне парчето и ще му се получи, макар и трудно.
Важно е да осъзнаеш, че всичко това е напълно нормално. Докато се научи да сдъвква храната, бебето ще я премята в устата си, ще прави опити да я преглъща, ще се дави, ще я връща. Имай предвид, че рефлексът на бебетата да връщат храната, с която са се задавили, е по-силно изразен от нашия като възрастни.
Когато бебето се дави, кашля, зачервява се е важно да си него и да наблюдаваш, но да не се намесваш. Вероятността бебето да се справи само е много по-голяма, отколкото ако някой се намеси.
За разлика от давенето, задавянето се случва много по-рядко, но е много по-опасно! То е свързано с попадането на малко парче храна в трахеята на бебето, при което то не може да диша. Спира да издава звуци и може да започне да посинява. Това е моментът в който бебето има нужда от спешна помощ. За целта е добре да си изкарала курс за оказване на първа помощ за родители и да знаеш какво да правиш.
Решението е в това да бъдеш подготвена и информирана, а не да отлагаш даването на храна на парчето, защото колкото повече отлагаш, толкова по-трудно ще се научи бебето, а в крайна сметка не можеш и не е добре да пасираш храната му, докато тръгне на детска градина!
Кои храни са подходящи за даване в ръка
Броколи – добре сварените броколи са идеални, тъй като бебето може да хване удобно стъблото. Освен това няма големи бучки, които да се откъснат и да попаднат директно в гърлото на бебето.
Краставица – тя е добър вариант за първа храна, особено ако предложиш на бебето вътрешната, по-мека част. Краставицата е приятна и охлаждаща венците на бебето.
Банан – нарязан по дължина на ивици, бананът е чудесна и удобна за хващане храна. В началото бебето просто ще го размачква в ръчичките си, но постепенно ще започне да го слага и в устата си. Бананът е достатъчно мек, разтваря се лесно в устата и е малко вероятно да се задържи в гърлото на бебето.
Паста тип Фусили – добре сварената паста е чудесен вариант за храна, давана в ръка. Стига да е достатъчно мек и удобен за хващане, макаронът лесно се разпада в устата и няма вероятност бебето да се задави.
Киви – бебетата лесно разкъсват с венците си този плод. Той се сплесква, когато попадне в устата им и така е малко вероятно да заседне в гърлото.
Парче портокал – можеш да го предложиш с кожата върху него, като това ще даде възможност на бебето по-лесно да изсмуче сока на портокала. Въпреки това е по-добра идея да премахнеш кожата от портокаловия резен, за да не се залепи на гърлото на бебето.
Резенче хляб – предлагането на хляб, но без коричка, е много добра идея. Мекият нарязан хляб почти самостоятелно се разтваря в устата и бебетата лесно се научават да го дъвчат безопасно.
Авокадо – ивица авокадо също е подходяща храна за хващане с ръчичка, въпреки че е малко хлъзгаво и бебето може да изпита затруднение със задържането. Иначе е чудесна храна и лесно се размеква в устата.
|